Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    Separator    zadzwoń     510 161 262

Czym się kierować wybierając drzwi zewnętrzne do domu?

Wybór drzwi do nowego domu nie jest łatwym zadaniem. Oczywiście każdy właściciel domu chciałby, by prezentowały się one elegancko i okazale. To jednak nie są najważniejsze kryteria wyboru, które powinien wziąć on pod uwagę. Co jest istotniejsze? Czym się kierować, podejmując ostateczną decyzję? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Parametry drzwi wejściowych

Zaleca się, by drzwi wejściowe miały wymiary co najmniej 90x200 – to pozwala na komfortowe korzystanie z nich, w tym wnoszenie większości mebli. Na etapie budowy warto jednak zastanowić się nad drzwiami dwuskrzydłowymi, które jeszcze bardziej ułatwiają wnoszenie do domu gabarytów, wprowadzenie dziecięcego wózka, czy wejście osobie o kulach.

Oglądając drzwi, warto też sprawdzić, jakimi parametrami się one cechują, zwłaszcza jeśli chodzi o stopień antywłamaniowości (RC), współczynnik przenikania ciepła (U) i dźwiękoszczelność (RA). Jeśli chodzi o antywłamaniowość, sprawa jest jasna – drzwi zewnętrzne powinny mieć przynajmniej 3-4 klasę, by stanowiły wyzwanie dla włamywaczy. Im lepszą klasę wybierzemy, tym lepiej. Bardzo istotny jest też jak najniższy współczynnik przenikania ciepła – to właśnie przez niskiej jakości drzwi z domów ucieka sporo ciepła, co generuje wysokie rachunki za ogrzewanie. W domach pasywnych współczynnik ciepła wynosi mniej niż 0,8W/m2K. Jeśli chodzi o dźwiękoszczelność, większość drzwi tłumi hałasy o 30 dB. Do domu w głośnej okolicy warto poszukać modelu, który jeszcze lepiej izoluje dźwięki.

Wygląd drzwi

Wygląd drzwi jest bardzo ważny. To właśnie stolarka okienna i drzwiowa nadają bryle domu określonego charakteru. Drzwi zewnętrzne muszą pasować do elewacji, ram okien i koloru dachu. Formą powinny one komponować się ze stylem domu. Do domów tradycyjnych świetnie pasują drzwi drewniane, ze zdobieniami i żłobieniami. Z kolei nowoczesne bryły lepiej wyglądają z drzwiami minimalistycznymi, ewentualnie z symetrycznymi, surowymi detalami (np. przeszkleniami). To, czy drzwi będą otwierały się do środka, czy na zewnątrz, jest kwestią indywidualnych upodobań – przepisy budowlane nic nie mówią na ten temat. Specjaliści twierdzą, że lepiej wybierać drzwi otwierające się na zewnątrz. Trudniej jest sforsować je złodziejowi, są też bardziej energooszczędne dzięki temu, że wiatr „dociska” uszczelki do ościeżnicy, zamiast wpychać skrzydło do środka.